Jesiennie w Wildschönau

25-10-2018

Wildschönau, to piękna, ponad 20 kilometrowa dolina w Tyrolu, na południe od miasta Wörgl w Alpach Kitzbühelskich.

Łącznie z czterema wioskami Niederau, Oberau, Auffach i Thierbach, a także z dalszymi osadami stanowi popularny ośrodek wypoczynkowy. Przez długi czas głównym źródłem dochodów w tym rejonie było górnictwo, a dziś przeważa turystyka i gospodarka pasterska. 

Według legendy, obszar Wildschönau był kiedyś pokryty jeziorem w którym rezydował smok. Pewien rolnik postanowił pozbyć się smoka. Podczas walki smok uderzył ogonem w skałę, która spiętrzała jezioro. W konsekwencji woda jeziora wpłynęła do wąwozu Kundl, przez co wyłoniła się piękna dolina Wildschönau. Smok jest również przedstawiony na herbie Wildschönau, na ciemnym niebieskim i czarnym tle.

Latem dostępna jest tutaj sieć 300 km szlaków turystycznych, na wysokościach od 828 m do 2 309 m npm.  Zimą funkcjonuje tu duży ośrodek narciarski „Ski Jewel Alpbachtal Wildschönau” oferujący 109 km dobrze utrzymanych stoków i 45 wyciągów. 

Specjalnością doliny jest trunek wysokoprocentowy (około 40% alk.) zwany „Wildschönauer Krautinger”. Jest to schnaps zrobiony z białej rzepy. Trunek ten, to nie tylko schnaps, ale także domowy środek leczniczy. Każdego roku jeden tydzień „Wildschönau Krautingerwoche” poświęcony jest tej rzepie.

Dolina Wildschönau. W tle pasmo górskie Kaisergebirge

Na wielu punktach widokowych znajdują się czerwone ławeczki

Dolina Wildschönau leży w Alpach Kitzbühelskich

Centrum Oberau

Auffach

Pomimo jesieni, niektóre balkony jeszcze ukwiecone

Mühltal

Mühltal

Typowy dom tyrolski, składający się z części mieszkalnej i gospodarczej

Dolina Wildschönau i miejscowość Oberau

Thierbach

Thierbach

Thierbach

Thierbach, to najwyżej położona wieś Wildschönau. Kościół pod wezwaniem św. Michała z 1791 roku

Thierbach. W tle Branderberger Alpen

Thierbach. W tle Branderberger Alpen

Thierbach

Thierbach

Mühltal

Oberau. Kaplica Schönberga

Kaplica Schönberga. Kaplica ta jest również nazywana „Kochhäuslkapelle”, ponieważ została zbudowana w 1835 roku w gospodarstwie „Kochhäusl”. Drewniana kaplica poświęcona jest Najświętszej Marii Panny i jest ozdobiona wieloma świętymi obrazami.

Oberau

Oberau

Oberau, to centrum Wildschönau. Koścół pod wezwaniem św. Małgorzaty, zwany jest katedrą Wildschönau, ze względu na swoje rozmiary. To jeden z największych kościołów wiejskich w Tyrolu. Odbudowany po pożarze w 1721 roku.

Dodaj komentarz

Close Menu