Zobacz, które kraje odiwedziłem

23-11-2018

Palma, a właściwie Palma de Mallorca, to stolica Majorki, największej z wysp Balearów. Liczy ponad 400 tysięcy mieszkańców. Oprócz słynnego nocnego życia, ma do zaoferowania wiele zabytków i klimatycznych zakątków. 

Najważniejszym zabytkiem, ikoną i symbolem miasta jest potężna gotycka katedra La Seu. Wznosi się ona niczym warowny zamek na nadmorskim wzniesieniu. Nazywana jest też „katedrą morza”, „katedrą światła”. Budowana od XIII wieku niemal przez 400 lat.

Pałac królewski (Palau Reial D’Almudaina) w Palmie, to drugi z symboli miasta. Wzniesiony przez króla Jakuba II w 1309 roku.

W mieście wiele przykładów secesji w architekturze kamienic tzw. katalońskie Art Nouvau.

25-10-2018

Wildschönau, to piękna, ponad 20 kilometrowa dolina w Tyrolu, na południe od miasta Wörgl w Alpach Kitzbühelskich.

Łącznie z czterema wioskami Niederau, Oberau, Auffach i Thierbach, a także z dalszymi osadami stanowi popularny ośrodek wypoczynkowy. Przez długi czas głównym źródłem dochodów w tym rejonie było górnictwo, a dziś przeważa turystyka i gospodarka pasterska.

Według legendy, obszar Wildschönau był kiedyś pokryty jeziorem w którym rezydował smok. Pewien rolnik postanowił pozbyć się smoka. Podczas walki smok uderzył ogonem w skałę, która spiętrzała jezioro. W konsekwencji woda jeziora wpłynęła do wąwozu Kundl, przez co wyłoniła się piękna dolina Wildschönau. Smok jest również przedstawiony na herbie Wildschönau, na ciemnym niebieskim i czarnym tle.

Latem dostępna jest tutaj sieć 300 km szlaków turystycznych, na wysokościach od 828 m do 2 309 m npm.  Zimą funkcjonuje tu duży ośrodek narciarski „Ski Jewel Alpbachtal Wildschönau” oferujący 109 km dobrze utrzymanych stoków i 45 wyciągów.

Specjalnością doliny jest trunek wysokoprocentowy (około 40% alk.) zwany „Wildschönauer Krautinger”. Jest to schnaps zrobiony z białej rzepy. Trunek ten, to nie tylko schnaps, ale także domowy środek leczniczy. Każdego roku jeden tydzień „Wildschönau Krautingerwoche” poświęcony jest tej rzepie.


Dolina Wildschönau. W tle pasmo górskie Kaisergebirge


Na wielu punktach widokowych znajdują się czerwone ławeczki


Dolina Wildschönau leży w Alpach Kitzbühelskich


Centrum Oberau


Auffach


Pomimo jesieni, niektóre balkony jeszcze ukwiecone


Mühltal


Mühltal


Typowy dom tyrolski, składający się z części mieszkalnej i gospodarczej


Dolina Wildschönau i miejscowość Oberau


Thierbach


Thierbach


Thierbach

Thierbach, to najwyżej położona wieś Wildschönau. Kościół pod wezwaniem św. Michała z 1791 roku


Thierbach. W tle Branderberger Alpen


Thierbach. W tle Branderberger Alpen


Thierbach


Thierbach


Mühltal
Oberau. Kaplica Schönberga

Kaplica Schönberga. Kaplica ta jest również nazywana „Kochhäuslkapelle”, ponieważ została zbudowana w 1835 roku w gospodarstwie „Kochhäusl”. Drewniana kaplica poświęcona jest Najświętszej Marii Panny i jest ozdobiona wieloma świętymi obrazami.
Oberau


Oberau

Oberau, to centrum Wildschönau. Koścół pod wezwaniem św. Małgorzaty, zwany jest katedrą Wildschönau, ze względu na swoje rozmiary. To jeden z największych kościołów wiejskich w Tyrolu. Odbudowany po pożarze w 1721 roku.


22-10-2018

Kaisergebirge


Auffach


Tekst

Tekst


Tekst


Tekst


tekst


Tekst


Tekst


Tekst

Tekst

Tekst


Tekst


Thierbach


Thierbach


Mühltal
Tekst

Tekst


Oberau


Tekst

Tekst